Aktualności

Ważne zmiany w wysyłce e-Deklaracji i JPK

Źródło: wapro.pl

W dniu 12 maja 2017 na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat dotyczący uruchomienia nowego protokołu transmisji TLS 1.2 w systemie e-Deklaracje.

Zostanie on uruchomiony:

    - od 1 czerwca 2017 - w środowisku testowym
   -  od 1 lipca 2017 - w środowisku produkcyjnym

Informujemy, że moduły odpowiedzialne za wysyłanie plików e-Deklaracji oraz JPK z programów WAPRO na serwer Ministerstwa Finansów zostaną dostosowane do powyższych zmian.

Uruchomienie nowego protokołu transmisji TLS 1.2 oznacza jednak, że ww. moduły nie będą mogły wysłać plików e-Deklaracji oraz JPK  na komputerach z zainstalowanym starszym systemem operacyjnym tj. Windows XP lub Windows Vista. Protokół TLS 1.2 nie jest dostępny dla starszych i nie wspieranych systemów operacyjnych.


W przypadku użytkowników korzystających wyłącznie ze starszych systemów Windows XP/VISTA w swoich komputerach, konieczna będzie wymiana na nowszy system operacyjny na co najmniej jednym komputerze w firmie, z którego wysyłane są pliki e-Deklaracji oraz JPK.
Zalecamy wymianę na system Windows 8.1 lub Windows 10.

Jednocześnie Ministerstwo  Finansów informuje, że już teraz mogą pojawić się problemy w wysyłce plików JPK ze starszych systemów operacyjnych , które nie są już wspierane aktualizacjami przez firmę Microsoft . Wynika to z realizowanej przez firmę polityki w zakresie bezpieczeństwa transmisji danych w ich systemach. Zmiany pojawiły się w usłudze chmurowej Microsoft  Azure i dotyczą bezpiecznej komunikacji TLS/SSL. Ministerstwo Finansów zakomunikowało, że w systemach niewspieranych aktualizacjami, w szczególności w systemach XP mogą wystąpić problemy z wysyłaniem dokumentów do usługi JPK.

© GLOBO IT 2011