Aktualności

Najważniejsze zmiany w przepisach 2018

Źródło: www.wapro.pl

Nadchodzący rok obfituje w wiele poważnych zmian przepisów. Odnowienie aktualizacji oraz wsparcia technicznego, upoważni Państwa do skorzystania z BEZPŁATNYCH wersji i nowych wydań aż do końca września 2018. Dzięki temu można zyskać nawet 3000 nowych funkcji i modyfikacji oraz zabezpieczyć firmę przed licznymi zmianami w przepisach, które spodziewane są w przyszłym roku. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

 

1. Jednolity Plik Kontrolny.

Przedsiębiorcy są przekonani, że całość zagadnienia związanego z raportowaniem są w stanie scedować na barki biura rachunkowego. Jest to tylko częściowo prawda, bo o ile plik JPK_VAT (czyli comiesięczną deklarację podstawową) biuro będzie w stanie wygenerować bezproblemowo, to już plik JPK_FA zawierający POZYCJE (WIERSZE) FAKTUR SPRZEDAŻY należy wygenerować elektronicznie - z programu sprzedażowego i przekazać do biura rachunkowego. Takiego pliku może zażądać kontrola skarbowa.

 


2. Podzielona płatność - split payment.

Podstawowy mit głosi iż "split payment" będzie dobrowolny. To również częściowa prawda. Podczas transakcji między firmami, sprzedawca nie wie, w jaki sposób otrzyma zapłatę ponieważ to klient może podjąć decyzję (podczas realizacji przelewu), że zapłaci przy pomocy opcji "podzielona płatność". W tym momencie sprzedawca staje przed faktem dokonanym - właśnie otrzymał płatność podzieloną, w której VAT i kwota NETTO automatycznie trafiają na osobne konta bankowe. System informatyczny musi obsłużyć ten fakt.3. RODO - prawo do zapomnienia.

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych, wśród wielu zapisów wprowadzają m.in. "prawo do zapomnienia", oznaczające że konsumenci (np. klienci sklepów) będą mieli prawo do zwrócenia się do dowolnego podmiotu, celem uzyskania informacji na temat posiadanych przez ten podmiot danych (dot. konsumenta) oraz ich korekty lub w skrajnym wypadku całkowitego wymazania (oczywiście pod warunkiem, że nie ma uzasadnionych powodów do odmowy - np. dokumenty handlowe nie starsze niż wymagany okres ich przechowywania). Operatorzy/użytkownicy oprogramowania będą potrzebowali mechanizmów oraz raportów umożliwiających przeprowadzenie operacji kontroli i ewentualnego wyczyszczenia bazy.

 

ZAKTUALIZUJ SWOJE OPROGRAMOWANIE JUZ DZIŚ I SPROSTAJ WYMOGOM NOWYCH PRZEPISÓW, KTÓRE UDERZĄ W FIRMY W 2018 ROKU!

© GLOBO IT 2011